Ściągnij cały poradnik: Zakupiliśmy bitcoina

Zaczynacie przygodę z kryptowalutami? Nie wiecie od czego zacząć? To będzie krótki przewodnik po świecie nowej technologii. Być może w przyszłości zrobi się z tego opasłe tomiszcze, póki co będzie to kilka stron, które sukcesywnie będą uzupełnianie. Jeśli czytasz to dziś, wróć za tydzień, dwa lub miesiąc. Z pewnością będą dopisane nowe rzeczy. Nie będą one umieszczone na końcu, w kolejności pisania, tylko dodawane w odpowiednie miejsca. Pozwoli to Tobie na przypomnienie sobie i utrwalenie zdobytej wiedzy. Przede wszystkim poniższe nie jest poradnikiem inwestowania, nie ponoszę absolutnie żadnej odpowiedzialności za Twoje finanse. Zaczynałem jako laik, z pasji i dociekliwości zrodził się pomysł, aby podzielić się swoim doświadczeniem. Dzięki Baltazarowi, Cyberowi, oraz Łukaszowi (kolejność alfabetyczna;) ) poniższy poradnik będzie i jest częścią dużego projektu, który właśnie powstaje. Drogi Czytelniku, jeśli masz jakieś pomysły, nie zgadzasz się z czymś, chcesz coś dopowiedzieć – pisz, będziemy dyskutować.

Przede wszystkim stosuj się do KODEKSU INWESTORA. Jeśli będziesz przestrzegał poniższego – nie stracisz, możliwe, że sporo zarobisz.


KODEKS INWESTORA KRYPTOWALUT

  1. Inwestuj tylko tyle, ile możesz stracić – nie dzwoń do bociana, jeśli potrzebujesz siana ;). Nie bierz kredytu. Możesz szybko zarobić, orasz szybko stracić. Inwestuj tylko tyle, ile możesz wrzucić do ogniska i nie płakać. Można pomnożyć kilkukrotnie kapitał z tysiąca złotych lub dwóch. Możesz zainwestować 10 tys. PLN – to jest Twoja sprawa.
  2. Kupuj w dołku, sprzedawaj na górce – po to robi się analizę, aby kupić we właściwym miejscu. Możesz kupić w dołku na interwale 15 min, ale okazać się może, że właśnie kupiłeś na górce, ponieważ na interwale 4H lub 1D była to górka. Tak ważne jest analizowanie na różnym interwale czasowym.
  3. Chroń swój kapitał – zakładaj SL (stop-limit) – każda giełda, pozwala na zakładanie zlecenia SL. Powoduje to, że jeśli cena spadnie poniżej jakiejś kwoty, to sprzeda z automatu.
  4. Emocje zostaw w kieszeni – nie kupuj pod wpływem chwili, pod wpływem impulsu. Pamiętaj, że inwestujesz swoje pieniądze. Przemyśl. Sprawdź. Jeśli na jakiejś grupie gadaja o jakimś alcie, równie dobrze mogą to być trolle.
  5. Zaprzyjaźnij się z cierpliwością – jeśli zainwestowałeś 1000 złotych w alta i nie rośnie przez tydzień, poczekaj kolejny. Nie skacz z kwiatka na kwiatek jak pszczółka. Jeśli kupiłeś na górce i nie założyłeś SL – poczekaj na dobry moment. Może to być tydzień lub miesiąc, ale jest duża szansa, że odzyskasz pieniądze. Niektórzy sprzedają ze stratą, odzyskują na innych altach. Dlatego AT jest bardzo ważna, spokój i inne rady tutaj opisane również.
  6. Zachowaj spokój, nawet przy nagłych spadkach – W krypto spadki po 40% w ciągu dnia są normalne, może nie częste, ale są. Najczęściej wszystko wraca do normy po jakimś czasie. Dlatego znów wspomnę o ochronie kapitału – SL. Często się zdarza, że cena jest sztucznie zaniżana, aby przestraszyć Ciebie – czyli owcę. Ma to spowodować strach i nakłonić Cię do sprzedaży ze stratą.
  7. Nie kupuj w obawie, że nie zarobisz – bywa tak, że działa FOMO – czyli strach wywołany obawą przed niezarobieniem pieniędzy. Dochodzi do tego, że pod wpływem emocji i wiadomości płynących z różnych grup, źródeł, zaczynasz kupować na górkach, często stając się częścią pompy (10 pkt.). Efekt jest taki, że nagle dochodzi do nagłego spadku i sprzedajesz ze stratą, bo nie zdążyłeś założyć zlecenia SL. Patrz pkt 6.
  8. Pazerność to niepożądana cecha na giełdzie – lepiej wejść, jeśli już kurs pewnie idzie do góry i wyjść przed linią oporu, niż wchodzić na granicach tych linii, czyli ryzykując kapitał. Zarób mniej, ale pewniej.
  9. Słuchaj siebie, nie innych – unikaj wszelkiej maści guru, ludzi, którzy uważają się za znawców. Zawsze decyzję musisz podjąć sam. Sam też analizujesz. Możesz brać pod uwagę czyjeś analizy lub sugestie, ale to zawsze Ty, Drogi Inwestorze, jesteś odpowiedzialny za swoje decyzje. Ty i Tylko Ty.
  10. Nie goń pompy – istnieją grupy, które namawiają do 100 zysków. Są to tzw. Pompy. Czyli osoby, które je organizują, kupują po niskiej cenie, wyczekują momentu i wysyłają sygnały, żeby kupić. Efekt taki, że Ty kupujesz jak oni już sprzedają, do tego działa FOMO, zostajesz wtedy bagholderem, lub sprzedajesz ze stratą.

Giełdy, gdzie można zakupić BTC:

Oczywiście możesz w dowolnym innym miejscu. Sugeruję sprawdzenie cen we wszystkich, mogą się one znacznie różnić. W niektórych możesz wpłacać pieniądze nawet w żabce, w innych możesz płacić kartą. Zwracaj uwagę na wolumen, gdy chcesz zakupić większą ilość, ma to wtedy znaczenie w szybkości przeprowadzenia transakcji. Przy sprzedaży również jest to bardzo ważny aspekt. Każdy kantor ma inne warunki rejestracji, inne limity wpłat bez rejestracji oraz wypłat. Pamiętaj wybrać silne hasło, dodatkowo włącz sobie podwójną weryfikację poprzez 2FA. Sytuacja na rynku jest na tyle dynamiczna, że za rok czy dwa od dziś, a mamy wrzesień 2017, mogą być inne kantory, inne warunki.

Portale, gdzie można dokonywać analizy technicznej:

Czy są inne? Nie wiem, korzystam z obu, oczywiście wybrałem wersje płatne. Ponieważ głównie działam na Bittrex oraz Poloniex, większość analiz robię w TradingView (TV). Coinigy (CI) ma szerszy wybór altów, narzędzia takie same, ma możliwość jeszcze podłączenia różnych giełd. Przez pierwszy miesiąc jest za darmo.

Zakupiliśmy bitcoina, przelaliśmy na giełdę i co dalej? Chcemy wybrać alta, najlepiej kilka, ale które? Wybierając alta, musimy dokonać jego analizy fundamentalnej (AF) oraz analizy technicznej (AT). Dopiero zestawienie tych dwóch analiz daje pełny obraz sytuacji. Osobiście porównuję to do budowy domu – analiza techniczna to rysunek, z którego można wszystko wyczytać, zajmuje też chwilę. Analiza fundamentalna to wybór projektu, materiału itp. W świecie kryptowalut, również AF zajmuje więcej czasu i to od niej zależy wygląd naszego portfela, podobnie jak wygląd domu od wyboru projektu.