Część I – System zdecentralizowany oraz sieć P2P

Wstęp

Witajcie w felietonie odnośnie Blockchain. Będziemy tutaj poruszać fundamentalne kwestie dotyczące Blockchain w takim sposób, aby każdy zrozumiał dlaczego jest on tak popularny oraz jaki ma potencjał. Jednakże na potrzeby tego felietonu podzielimy go na kilka części, które będą wrzucane w pewnych odstępach czasu. W pierwszych IV częściach skupimy się na wejściu w temat, oraz podstawie aby w pełni zrozumieć czym jest Blockchain.

Zaczynajmy!

Natura i architektura systemu.

Na świecie codziennie przeprowadza się kilka milionów transakcji pieniężnych. W każdej z tych sytuacji pośrednikiem oraz centralnym punktem jest Bank.

Wyobraźmy sobie sieć kropek. Każdą kropkę reprezentuje osoba fizyczna, płacąca kartą w sklepie. W środku naszego obrazka będzie jedna duża kropka, którą reprezentuje Bank jako pośrednik w tej transakcji. W tym przypadku mówimy o systemie scentralizowanym, przedstawionym po prawej stronie.

System rozproszony(lewo) system scentralizowany(prawo).

System w którym wszyscy kontrahenci (jako elementy w sieci przypiszmy im nazwę nodes/peer) są połączeni ze sobą nazywamy systemem rozproszonym (zdecentralizowanym). Ewidentną różnicą jest w tym przypadku brak centralnego punktu, czyli pośrednika każdej transakcji – Banku. Co się wiąże z brakiem pośrednika w każdej transakcji? Szybsza realizacja, mniejsze koszty transakcji oraz to, że jest dokonywana bezpośrednio między kupującym a sprzedającym.

Na potrzeby tej publikacji musimy także zaznajomić się z pojęciem peer-to-peer. Jest to taki typ systemu, który możemy wyobrazić sobie także za pomocą powyższej grafiki i obrazka znajdującego się po lewej stronie. Kluczowym pojęciem jest już użyty wcześniej peer/node. Jeśli ktoś z was używał kiedykolwiek sieci P2P w wymianie torrentów, to twój komputer jest właśnie takim peerem, czyli punktem węzłowym.

W momencie w którym wchodzicie do sieci peer-to-peer (P2P) automatycznie wasz komputer staje się punktem węzłowym całej rozbudowanej sieci. Zarówno w momencie w którym wy pobieracie od innego node’a jakieś dane, to wysyłacie już pobrane przez was dane do innego node’a. Wszystko jest ze sobą połączone i działa na zasadach współpracy. Użytkownicy wchodzący do sieci, stając się nodem mają takie same zadania jak i przywileje jak każdy inny node w sieci. Odbierasz dane = przesyłasz te dane dalej.

Miejsce Blockchain w systemie zdecentralizowanym.

W jaki sposób Blockchain wpasowuje się w systemy zdecentralizowane? Blockchain sam w sobie jest swoistym narzędziem do poprawy funkcjonowania systemów zdecentralizowanych. Systemy P2P mogą adaptować rozwiązania Blockchain, aby wykorzystywać je do zachowania integralności systemu. Na integralność systemu składają się 3 elementy:

  • Zgodność danych funkcjonujących w systemie
  • Spójność i jednolitość zachowań elementów systemu
  • Bezpieczeństwo całego systemu

W większości przypadków, kiedy mamy do czynienia z błędem w funkcjonowaniu jakiegoś systemu, np. z utratą danych przez użytkownika, wykradzeniem informacji poufnych, niepoprawnym zachowaniem modułów systemu jest to spowodowane naruszeniem integralności.

Związek między technologią Blockchain a systemami zdecentralizowanymi to właśnie możliwość utrzymywania integralności systemów zdecentralizowanych. Zachowuje się wtedy zgodność danych krążących w systemie, spójność i jednolitość elementów systemu oraz utrzymanie bezpieczeństwa systemu na wymaganym poziomie.

W części drugiej skupimy się szczególnie na problemach stojących przed Blockchain oraz sposobie ich rozwiązania…

 

IamHellToday

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz