Blockchain to stworzona innowacyjna technologia, która rewolucjonizuje sposób przechowywania i przesyłania danych.
Jest to rodzaj cyfrowej księgi w formie rozproszonego rejestru danych, która umożliwia zapisywanie informacji w formie znanej jako łańcuch bloków. Każdy blok zawiera zestaw danych oraz odniesienie do poprzedniego bloku, tworząc w ten sposób niezmienny i bezpieczny nośnik.
Technologia blockchain jest zdecentralizowana, co oznacza, że nie istnieje żaden centralny podmiot kontrolujący całościowo daną sieć. Zamiast tego, zawarte na niej dane są przechowywane na wielu komputerach, zwanych w tym przypadku węzłami.
Każdy użytkownik może uzyskać dostęp do danych, co zapewnia przejrzystość i bezpieczeństwo. Blockchain został po raz pierwszy opisany przez Satoshi Nakamoto, twórcę Bitcoina, i od tego czasu znalazł wiele zastosowań w różnych sektorach.
Jak działa technologia blockchain?
Działanie blockchaina opiera się na połączeniu technologii kryptograficznych oraz algorytmów konsensusu. Głównym elementem systemu są bloki, które zawierają dane o transakcjach. Każdy blok posiada unikalny identyfikator oraz odniesienie do poprzedniego bloku, co zapobiega manipulacjom danymi.
Ze względu na swój transparentny charakter blockchain sprawia, że każda transakcja może zostać przez nas samodzielnie sprawdzona, bowiem każdy może się dowiedzieć o interakcjach zachodzących między jego użytkownikami. Możemy więc stwierdzić, że rozwiązania blockchain pozwalają wyeliminować takie zjawiska, jak chociażby korupcja lub pranie pieniędzy. Jest to więc technologia zaufania,
Główne etapy działania blockchaina:
- Tworzenie transakcji – Użytkownik przesyła dane (np. wartość kryptowaluty czy innego aktywa) za pośrednictwem sieci blockchain.
- Weryfikacja – Węzły w sieci przeprowadzają weryfikację transakcji za pomocą algorytmu konsensusu.
- Dodanie do bloku – Zweryfikowana transakcja jest grupowana z innymi transakcjami w nowym bloku.
- Połączenie z poprzednim blokiem – Nowy blok zostaje dodany do łańcucha bloków, a jego dane są rejestrowane w sposób trwały i niezmienny.
- Przechowywanie danych – Dane są rozproszone pomiędzy węzłami w sieci, co zapewnia ich bezpieczeństwo i decentralizację.
- Globalny charakter działania – platforma blockchain jest dostępna dla każdego użytkownika na świecie, który posiada dostęp do Internetu.
B140970324, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Blockchain a kryptografia
Blockchain wykorzystuje zaawansowaną kryptografię do zabezpieczania danych. Każdy blok zawiera kryptograficzny hash, który jest unikalnym identyfikatorem. Dzięki temu, zmiana danych w jednym bloku powoduje zmianę całego chaina, co praktycznie uniemożliwia manipulację.
Blockchain to zdecentralizowany system tworzący cyfrowe środowisko nie będące pod kontrolą danego ośrodkowego podmiotu.
Czym jest technologia blockchain
Technologia blockchain stanowi podstawę działania wielu nowoczesnych rozwiązań cyfrowych. Jest szeroko stosowana w sektorach takich jak finanse, logistyka czy łańcuch dostaw. Główną zaletą technologii blockchain jest jej zdolność do zapewnienia przejrzystości, bezpieczeństwa oraz eliminacji pośredników.
Przykłady zastosowań technologii blockchain:
- Kryptowaluty – Bitcoin i Ethereum są przykładami walut opartych na technologii blockchain. Umożliwiają przesyłanie wartości w sieci peer-to-peer bez potrzeby korzystania z centralnych instytucji. W obu przypadkach mamy jednak do czynienia z różnymi algorytmami konsensusu. Bitcoin opiera się na systemie Proof of Work, a blockchain Ethereum od kilku lat działa w oparciu o Proof of Stake.
- Łańcuch dostaw – Blockchain rejestruje informacje o produktach na każdym etapie procesowania dostaw, zapewniając przejrzystość i eliminując oszustwa.
- Rejestry cyfrowe – Blockchain jest wykorzystywany do prowadzenia publicznych i prywatnych rejestrów, takich jak akty notarialne czy cyfrowe tożsamości. Może być np. wykorzystywany w sektorze opieki zdrowotnej do zabezpieczenia informacji o stanie zdrowia pacjentów.
- Smart kontrakty – Technologia blockchain umożliwia tworzenie inteligentnych kontraktów, które automatyzują procesy weryfikacji i realizacji umów.
- Blockchain explorer – Narzędzia takie jak blockchain explorer pozwalają na monitorowanie transakcji w sieci blockchain w czasie rzeczywistym. Dzięki temu każdy może przeglądać blockchain i uzyskać dostęp do danych zapisanych w systemie.
Sieć blockchain i decentralizacja
Blockchain działa w zdecentralizowanej sieci komputerów (węzłów), które współdzielą zawarte na nim dane.
Zdecentralizowana natura sieci sprawia, że nie ma potrzeby istnienia centralnego kontrolera, co ogranicza ryzyko manipulacji oraz oszustwa.
Blockchain zapewnia więc niezależność od cenzury, a jego charakterystyka sprawia, że określony blok danych zawiera prawdziwe informacje.
Co odróżnia blockchain od zwykłej bazy danych?
Podstawową różnicą między blockchainem a tradycyjnym skupiskiem danych jest sposób przechowywania i system zarządzania nimi. W tradycyjnej bazie danych dane są kontrolowane przez centralny system, podczas gdy w technologii blockchain dane są rozproszone pomiędzy wiele węzłów. Ponadto struktury poszczególnych sieci można modyfikować, jeżeli działają w oparciu o kod open source. Przykładowo blockchain Bitcoin posiada otwarty kod źródłowy, dzięki czemu deweloperzy są w stanie wprowadzać w nim poszczególne zmiany.
Kluczowe różnice:
- Zdecentralizowana sieć – Blockchain nie wymaga centralnego serwera, a dane są przechowywane w sieci peer-to-peer.
- Bezpieczeństwo i kryptografia – Dane w blockchainie są chronione za pomocą kryptograficznych hashy, co zapewnia ich integralność.
- Nieodwracalność danych – Raz zapisane informacje w blockchainie nie mogą zostać zmienione ani usunięte, co eliminuje manipulacje.
- Przejrzystość – Każdy użytkownik ma dostęp do danych zapisanych na nim za pomocą narzędzi, takich jak blockchain explorer.
Blockchain a zmienność danych
W tradycyjnej bazie danych dane mogą być zmieniane przez administratora. W blockchainie każdy blok jest powiązany z poprzednim blokiem za pomocą unikalnego identyfikatora, co sprawia, że zmiana danych jest praktycznie niemożliwa bez ingerencji w całą sieć.
Dzięki dodawaniu przez podmioty zwane górnikami do jego rejestru następujących po sobie bloków, mamy pewność, że jej działanie jest trwałe. Technologia blockchain jest skonstruowana tak, aby móc prześledzić wszystkie odnotowane na danym chainie transfery. To sprawia, że ta rewolucyjna technologia może stanowić idealny nośnik informacji, a co za tym idzie, jej rejestr może znacznie pomóc w archiwizacji ważnych dokumentów.
Podsumowanie
Chociaż blockchain jest znany w głównej mierze z bycia platformą do tworzenia, przechowywania oraz transferu kryptowalut, to jego zastosowanie jest bardzo rozległe, a z biegiem lat zakres jego funkcjonalności będzie się poszerzać.
Dziś już blockchain służy chociażby do tokenizacji, czyli przenoszenia wartości dóbr materialnych do cyfrowego świata.
Ze względu na swoją strukturę opartą o kryptografię blockchain jest bezpieczny do przechowywania na nim ważnych danych.
Przyszłość technologii blockchain tak naprawdę dopiero zaczyna się kształtować. Jego wykorzystanie będzie wzrastać wraz z popularyzacją oferowanych przez nią rozwiązań, które znacznie ułatwią wiele procesów, chociażby eliminując zbędną biurokrację w wielu instytucjach.
FAQ- Co to jest technologia blockchain i w jakich sektorach jest obecna?
Czym jest blockchain i jak działa?
Blockchain to technologia oparta na rozproszonym rejestrze danych, która pozwala na trwałe przechowywanie informacji, których nie da się z niego usunąć ani zmodyfikować.
Do czego się wykorzystuje blockchain?
W zależności od rodzaju danego łańcucha, jego wykorzystanie może być różnorodne. Blockchain typu Ethereum pozwala na tworzenie inteligentnych kontaktów zasilających zdecentralizowane aplikacje (DApps) a także giełd do handlu kryptowalutami. Na blockchainie możemy zapisywać także ważne dane, jak np. historię medyczną danego pacjenta a także przesyłać rejestry związane z logistyką dostaw towarów. Oczywiście najpopularniejszą formą używania tego rodzaju sieci jest transfer środków w postaci kryptowalut.
Czy blockchain i bitcoin to to samo?
Blockchain a bitcoin stanowią dwa osobne zagadnienia. To pierwsze stanowi sieć, na której może odbywać się proces wydobycia BTC, a także jego przechowywania i transferu.
Czym jest zasilany blockchain?
Blockchain jest napędzany przez specjalną moc obliczeniową, którą dostarczają górnicy lub walidatorzy
Jakie są przechowywane rodzaje danych blockchain?
Na blockchainach można przechowywać takie dane, jak historia operacji kryptograficznych, transfery środków, jaki podmiot wydobył dany blok, kto był nadawcą, a kto odbiorcą poszczególnych transakcji, a także ile kryptowalut znajduje się w poszczególnych portfelach.