Rozwój branży zdecentralizowanych finansów (DeFi) w ciągu ostatnich lat ukształtował zupełnie nowy ekosystem przesyłania danych. Sektor Web3 rozwinął się do ogromnego poziomu sięgającego miliardy dolarów kapitalizacji rynkowej.
Odcięcie się od scentralizowanych podmiotów na wielu płaszczyznach finansowych oraz przechowujących dane utorowało praktycznie nową niezależną od tradycyjnych rynków gospodarkę.
Jednakże mimo dynamicznie rozwijającej się branży DeFi, w której odnotowuje się coraz więcej przypadków praktycznego działania na smart kontraktach, pozostaje kluczowa kwestia, która pełni ważną rolę podczas realizacji danych procesów.
Chodzi bowiem o to, aby przenieść dane poza łańcuchem, dostępnych jedynie na platformach z epoki Web2, do świata zdecentralizowanych danych, czyli Web3/DeFi.
I w tym miejscu właśnie pojawia się Chainlink, czyli platforma tworząca sieć powiązań między tymi dwoma sferami, dzięki której możemy przekazywać informacje na zdecentralizowane sieci. Chainlink posiada również swojego natywnego coina LINK.
Czym jest Chainlink i jak działa?
Projekt Chainlink to działający w charakterze wyroczni (Oracle), który łączy również ze sobą dane z różnych łańcuchów bloków. Sieć ta posiada również swoją natywną kryptowalutę o nazwie LINK, stanowiącą paliwo napędowe, dzięki któremu Chainlink działa prawidłowo.
Najprościej jest to napisać, że jeżeli technologia blockchain zasila jakąś aplikację, to właśnie przez węzły dostarczane przez Chainlink ta pobiera wszystkie potrzebne jej aplikacje (jak np. lokalizacja).
Wspomnianym już elementem systemu Chainlink są węzły oracle, dzięki którym smart kontrakty mogą korzystać z informacji takich jak kursy walut, prognozy pogody czy wyniki sportowe.
Istotną cechą jest to, że dane te pozostają bezpieczne, niezawodne i odporne na manipulacje. Skąd taka pewność, że tak jest? Wynika to bowiem z faktu, że są one przesyłane przez wiele niezależnych węzłów i agregowane w sposób odporny na manipulacje.
Sieć Chainlink w tym celu, aby zapewnić przejrzystość i bezpieczeństwo danych, wykorzystuje zaawansowane mechanizmy, takie jak Proof of Reserve i Verifiable Random Function (VRF).
Dzięki tym algorytmom zasięg działania Chainlink jest naprawdę szeroki. Zastosowania tej technologii od DeFi (zdecentralizowanych finansów) przez ubezpieczenia do sektora gamingu.
Chainlink został zaprojektowany do pracy z danymi o różnych kodach specyfikacji. Chainlink jest zbudowany w ten sposób, że jego oprogramowanie Chainlink Core, stanowi system łączności między technologią blockchain a światem zewnętrznym.
Innym kluczowym elementem jest Chainlink Reputation Contract. Jest protokół, który monitoruje wydajność i wiarygodność poszczególnych walidatorów węzłów. Chainlink to zdecentralizowana sieć, gdzie jej węzły przechodzą weryfikację na podstawie historii ich działań, takich jak liczba przetworzonych żądań i jakość transferowanych danych. Ku wychwytywaniu nieprawdziwych odpowiedzi ma właśnie służyć ten komponent.
Kolejna kwestia, którą należy wyjaśnić to Chainlink Service Level Agreement. (SLA). Ten element stanowi umowę określającą wymagania, a także dokładne parametry dotyczące jakości i dokładności usług świadczonych przez operatorów węzłów w sieci Chainlink.
SLA stanowi więc umowę (kontakty) między obiema stronami – zlecającym dane, który wysyła inteligentne kontrakta, a wyroczniami (oracles), które transferują te dane do blockchaina.
No dobra, to skoro już wyjaśniliśmy, że Chainlink działa jako łącznik do przesyłania kluczowych informacji z zewnętrznych źródeł danych, to możemy przejść do tematu LINK.
Token LINK, czyli klucz do sieci Chainlink
LINK jest aktywem, który reguluje działanie i procesuje wiele działań w ekosystemie Chainlink. Jest ona odpowiedzialna za kilka kluczowych funkcji w ekosystemie.
Ten kryptowalutowy aktyw jest używany między innymi do rozliczania się z dostawcami węzłów Chainlink zasilających ten blockchain w formie danych i mocy obliczeniowej.
Chainlink wykorzystuje swoją kryptowalutę do motywowania uczestników sieci do działania w sposób uczciwy i niezawodny.
Chainlink jest jednym z tokenów Ethereum do stakowania, co zwiększa bezpieczeństwo sieci. Jej operatorzy muszą zabezpieczyć swoje zobowiązania (kontakty) w postaci tokenów LINK.
Sprawdźmy więc podstawowe dane LINK:
Token ten jest jednym z największych kryptowalutowych tokenów na rynku. Link jest obecnie 16. największą kryptowalutą pod względem marketcapu na poziomie 11,4 miliarda dolarów (stan na 27.11.2024).
Cena Link pozostaje jednak znacznie oddalona od swoich rekordów wszechczasów. W momencie tworzenia tego artykułu aktualny kurs Chainlink wynosi 18,16 dolara. To niewiele, jeżeli spojrzymy na jego wykresie cenowym na sytuację z 2021 roku.
W dniu 10 maja 2021 roku zakup Chainlink kosztował 52,88 dolara, co oznacza, że do powrotu na rekordowe wyżyny cenowe brakuje jeszcze kilkudziesięciu %.
Kryptowaluta ta zdecydowanie należy to projektów silnych fundamentach i praktycznej użyteczności. Czy jest to jednak dobry aktyw inwestycyjny?
LINK pojawił się na rynku kryptowalut we wrześniu 2017 roku i od tamtego czasu jego wcześni inwestorzy mogą cieszyć się zyskiem na poziomie 14026%.
Więc jeżeli chcecie zainwestować w LINK, to nie będzie stanowiło to większego kłopotu. Kryptowaluta ta jest dostępna na wielu giełdach kryptowalut, takich jak Binance, Coinbase czy Kraken, co ułatwia jego zakup i handel.
Możemy również korzystać z Chainlink jako kryptowaluty generującej dochód pasywny poprzez staking na różnych platformach.
Ponadto Chainlink jest dostępny w dowolnym portfelu obsługującym tokeny Ethereum. Wynika to z faktu, że LINK działa na standardzie ERC-20
Czy warto inwestować w LINK?
Na pewno, jeżeli zależy Wam na budowaniu swojego portfolio w oparciu o projekty z wieloma zastosowaniami i zastanawiacie, czy warto kupić LINK, to przeanalizujcie poniższe zalety tego ekosystemu:
Chainlink jest kompatybilny z różnymi sieciami blockchain, dzięki czemu możemy sobie pozwolić na jego zastosowanie w szerokim zakresie projektów.
Dane przesyłane przez Chainlink pochodzą z niezależnych źródeł, co eliminuje ryzyko pojedynczego punktu awarii. Ta cecha wpływa pozytywnie na wiarygodność platformy i np. napawa użytkowników przekonaniem, że realizowana przez ten blockchain transakcja dojdzie do skutku niezawodnie i bezpiecznie.
Sieć Oracle jest otwarta na wiele wszechstronnych zastosowań – Od gier i NFT, przez finanse, po zarządzanie aktywami. Z racji tego, że Chainlink odnajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, popyt na niego jest dostrzegalny na wielu rynkach.
Tak więc prognozy rynkowe dotyczące przyszłości wyroczni w sieci Chainlink, a co za tym idzie tokena LINK, są dość optymistyczne.
Podsumowanie
Platforma Chainlink umożliwia branży blockchaina dostęp do danych poprzez stanowienie swego rodzaju portalu przy pomocy specjalnych węzłów. Można więc stwierdzić, że Chainlink to sieć, w ramach której tokeny LINK są używane, niczym krew które reguluje pracę całego naszego organizmu.
Podobnie jest i w tym przypadku, bowiem LINK jest tokenem, dzięki któremu z łatwością możemy korzystać z tej technologii do pozyskiwania i przenoszenia dalej danych zewnętrznych znajdujących się poza łańcuchem.
Można więc powiedzieć, że Chainlink decentralizuje proces migracji informacji z sektora off-chain do tego on-chain.
Kluczową rolę pełnią tutaj walidatorzy, którzy pełnią rolę dostawcy tychże, którzy otrzymują LINK za swoje usługi.
Chainlink jest projektem działającym na rynku blockchaina od ponad 7 lat, który cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów oraz pomaga funkcjonować w wielu środowiskach.
Chainlink i kryptowaluta LINK – FAQ
Co to jest Chainlink?
Chainlink to sieć oracle, która dostarcza dane spoza danej platformy blockchain do jej sieci, aby móc je wykorzystać w świecie zdecentralizowanych aplikacji (DApps). Chainlink to platforma stanowiąca portal, przez który dane z normalnego świat są przenoszone do branży kryptowalut.
Jak działa technologia Chainlink?
Chainlink został zaprojektowany do pracy z danymi o różnych kodach specyfikacji. Chainlink jest zbudowany w ten sposób, że jego oprogramowanie Chainlink Core, stanowi system łączności między technologią blockchain a światem zewnętrznym.
System ten stymuluje inteligentny kontrakt, aby przechwycił zewnętrzne dane do jego sieci Chainlink i zabezpiecza umowy dbając o ich pełne bezpieczeństwo.
Jakie są zalety bycia walidatorem? Co daje kryptowaluta Chainlink?
Projekt Chainlink skupia wokół siebie wiele wartościowych podmiotów dostarczających istotne dane, które są pomocne w świecie kryptowalut. Z racji tego, że łączy tradycyjny sektor z ekosystemem blockchaina jak Oracle Chainlink, to osoby dostarczające te dane mogą liczyć na różne profity. Chainlink zachęca wszystkich wypłatami w formie LINK. To stanowi największą korzyść oferowaną operatorom węzłów Chainlink, co może stanowić atrakcyjną formę dochodu pasywnego, biorąc pod uwagę opcję jego stakingu.
Gdzie kupić Chainlink i czym charakteryzuje się ta kryptowaluta?
Chainlink jest znany w społeczności kryptowalut od wielu lat, skąd nie brakuje miejsc, gdzie możesz kupić LINK. Token ten możesz dostać na takich giełdach, jak Binance, Coinbase, Bitget czy OKX. Na każdej z nich możesz dokonać zakupu LINK za USD
Co łączy sieć Bitcoin oraz Chainlink?
Wspólnym mianownikiem obu ekosystemów jest to, że tak samo jak BTC, chainlink jest zdecentralizowaną siecią, której nie kontroluje żaden konkretny podmiot.
Kolejną wspólną cechą jest zamknięta podaż. Bitcoina może być maksymalnie 21 milionów sztuk, a tokena LINK 1 miliard sztuk.
Czym Chainlink różni się od bitcoina?
W przypadku sieci BTC oraz jej kryptowaluty do dziś nie poznaliśmy jej prawdziwego twórcy. Był to anonimowy kryptograf ukrywający się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. W przypadku Chainlink znamy twórców projektów. Są nimi Siergiej Nazarowa i Stev Ellis.
Czy warto kupić Chainlink?
Z racji tego, że Chainlink łączy ze sobą wiele ekosystemów, w kluczową rolę pełni LINK firmy Chainlink, warto rozważyć go w kategoriach inwestycji w nową technologię, na którą popyt może się z roku na rok zwiększać.
Jak jest cena Chainlink?
Aktualny kurs LINK pokazuje zawsze każda giełda kryptowalut, na które możemy kupić token za USD. Token Chainlink kosztuje dziś 18,16 dolara (stan na 27.11.2024).
Źródła:
https://chain.link
https://businessinsider.com.pl/kryptowaluty/jak-kupic-chainlink
https://coinmarketcap.com/currencies/chainlink