Pewnie spotkałeś się kiedyś z pojęciem DApps, ale nie za bardzo wiedziałeś co do niego przyporządkować, dokładnie co ono odzwierciedla oraz czym się charakteryzuje? Nie przejmuj się, wiele osób ma z tym ciągle problem z prostej przyczyny – nie ma wytworzonej jednej, spójnej definicji. Pomimo tego, postaramy się przybliżyć czym są Zdecentralizowane Aplikacje.

Tak jak wspomniałem powyżej, nie ma jednej definicji czym są DApps. Są to z pewnością użyteczne aplikacje, które są tworzone na podstawie technologii Blockchain. Jednakże, oprócz tego wyróżniają się pewnymi charakterystycznymi cechami, których pozbawione są inne – zwykłe aplikacje.

Zdecentralizowane aplikacje, jak sama nazwa mówi są zdecentralizowane, czyli pozbawione centralnego ośrodka kontrolującego ich życie. Przez tę cechę możemy rozumieć to, że ich kod jest publicznie dostępny. Możemy rozumieć także to, że wykorzystując do napędzania swojego ekosystemu tokeny, ich większościowa ilość wypuszczonych do obiegu nie znajduje się na jednym portfelu – mogący swobodnie wpływać na cenę. DApps tworzy ekosystem napędzany ekonomią crypto-tokenów, które stanowią swoistą zachętę do korzystania przez użytkowników z aplikacji.

Kolejną cechą jest to, że DApps korzysta z technologii Blockchain, tzn. wszelkie dane które są wykorzystywane przez aplikację, są zapisywane oraz enkryptowane i przechowywane w publicznie dostępnym spisie. Mówimy tutaj zarówno o już istniejącym Blockchain jak np. Ethereum lub tworzy zupełnie nowy. Dodatkowo, wszystkie zmiany które dzieją się w protokole danego DApps muszą być zaakceptowane większościowo przez sieć, która korzysta z danej aplikacji.

Wszystkie DApps są projektami typu open-source to znaczy, że ich kod źródłowy jest dostępny publicznie. Celem takiego zabiegu jest poszerzenie udziału społeczności w tworzeniu społeczności oraz transparentność projektu. DApps z zasady powinny dążyć do braku wpływu na czynniki zewnętrzny przy zmianie protokołu, czyli kodu źródłowego aplikacji. Aby zachować autonomię w tym zakresie DApps używa metody, aby osiągać konsensus przy jakichś zmianach. Może to być doskonale znany Proof of Work, lub też Proof of Stake, lub zupełnie inne protokoły.

Z powyższego opisu wychodzi, że np. Bitcoin czy Ethereum to …. DApp.

I wszystko się zgadza, Bitcoin zaliczymy do zdecentralizowanej aplikacji fiskalnej, zaś w przypadku Ethereum użycie słowa DApp bybłoby obelgą oraz uproszczeniem – Ethereum stanowi platformę do tworzenia innych DApps z użyciem samego Ethereum.

DAppsy coraz częściej idą do przodu wraz z technologią. Developerzy bardzo często sięgają do coraz bardziej popularnych dodatków w celu urozmaicenia swoich aplikacji, np. Artificial Intelligence czy też szeroko rozumiane dodatki ze świata IoT jak i wiele, wiele innych (Internet of Things). Bardzo duża liczba DApps używa także Smart Contractów.

Jedno jest pewne, jeżeli dane, które udostępniamy w internecie, którymi się dzielimy, przetwarzamy i ich używamy na każdym kroku, są najcenniejszym źródłem napędzającym internet to DApps zrewolucjonizują sposób przetwarzania, gromadzenia oraz zarządzania danymi w internecie.

Pamiętajmy jednak, że każdy projekt w świecie kryptowalut jest na wczesnych etapach tworzenia oraz jeszcze sporo czasu, zanim potencjał każdego projektu zostanie obnażony w pełnej krasie.

IamHellToday
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz