High Performance Blockchain (HPB)
Osobiście nie przepadam za górnolotnymi określeniami typu “polski Elvis Presley” (tym bardziej, gdy wspomnianym Elvisem okazuje się być Michał Milowicz), ale mówi się, że HPB to “nowy EOS”, a więc Panie i Panowie… przed Państwem nowy EOS.

Czym jest High Performance Blockchain (HPB)?
HPB obecnie jest tokenem ERC20 (co oznacza, że do startu mainnetu można przechowywać go na Ledgerze czy Trezorze), który docelowo ma rozwiązać problem skalowalności blockchain i poprzez połączenie software’u z hardwarem, stworzyć platformę obsługującą miliony transakcji na sekundę. Po co? Obecnie blockchain dla branż takich jak FinTech może i jest sexy, ale jest stanowczo za wolny. Blockchain obsługujący w sekundę od kilku do kilkunastu transakcji jest trochę jak Lambo, którego nie ma za co zalać. Duże firmy lubią mówić o “wykorzystaniu przełomowej technologii blockchain”, ale do masowej (przemysłowej) adopcji jest nadal daleko. Zespół High Performance Blockckhain zdiagnozował ten problem i zamierza go rozwiązać łącząc software z hardwarem w celu osiągnięcia wysokiej ilości TPS (transakcji na sekundę) i VPS (potwierdzeń na sekundę). Celem jest 1 000 000 TPS i 3-sekundowe potwierdzenia.

Dla porównania –  ilość transacji na sekundę, które mogą obsłużyć Bitcoina, Ethereum, Paypala i Visa to odpowiednio: 4 (Bitcoin), 20 (Ethereum), 193 (Paypal) i 1667 (Visa). Źródło danych: jest tutaj.

Poza tą “core’ową” funkcjonalnością, HPB to blockchain na którym będzie można tworzyć własne Dapp’sy i stawiać masternody, a wysoka przepustowość sieci, może czynić go atrakcyjnym również dla projektów z zakresu IoT.

Zespół
Okej, skoro już ustaliliśmy, że cel jest ambitny, to i zespół musi być mocny. Jest mocny. Na czele HPB stoi Wang Xiaoming (LinkekdIn) będący jednym z pierwszych apostołów blockchain w Chinach. Facet nie tylko jest znany z tego, że napisał pare książek o blockchain i przetłumaczył na chiński whitepaper Ethereum, ale w swojej karierze zawodowej był już CEO i CTO kilku całkiem dużych firm technologicznych. Równie ważny co Wang Xiaoming jest Lou Shanlin (LinkekdIn) – doświadczony specjalista, który w HPB odpowiada za kluczowy dział R&D.

Na stronie internetowej pokazana jest jedynie wierchuszka HPB, ale według informacji podawanych na oficjalnym telegramie, zespół składa się z kilkudziesięciu osób. Co ważne, są to ludzie, którzy na co dzień pracują razem w jednym “biurze”, a nie współpracują przez slacka jak spora część projektów (tutaj dowód, że przynajmniej raz siedzieli pracowali razem do późna).

Z ważnych członków zespołu warto wymienić też Emmę Zhu (LinkedIn), która jest CMO projektu. Jak radzi sobie Emma jako CMO można zobaczyć na przykład podczas wystąpienia na konferencji Blockchain Leadership Connect w Nowym Jorku, o tutaj.

Nadzorcy
…i tutaj zaczyna być naprawdę grubo. Projekt nadzorują: zdobywca nagrody Nobla w dziedzinie fizyki – Wan Zongru, twórca i były dyrektor zarządzający UnionPay Smart (o tym czym jest UnionPay będzie niżej) – Long Kai, zarządzający chińskim narodowym laboratorium “high performance” – Chen Jicheng. Poza tym ludzie z  chińskich funduszy inwestycyjnych (angel investorzy), którzy wyłożyli prywatne środki na rozwój HPB, i a jakże – “chińskie Ethereum” – znaczy NEO, również będące angel investorem.

Ekosystem
UnionPay Smart jest spółką córką UnionPay – ogromnej firmy z sektora FinTech będącej bezpośrednim konkurentem Visy i Mastercard (według danych wikipedii to UnionPay, a nie Visa czy Mastercard jest światowym liderem pod względem ilości transakcji i wydanych kart płatniczych). Z naszej, europejskiej perspektywy, mogłoby się wydawać, że UnionPay jest dla Visy i Mastercard takim konkurentem jakim był Robert Mateja dla Adama Małysza. Bynajmniej. W Chinach UnionPay jest monopolistą, a z ich kart korzysta 85 banków, co skutkuje tym, że UnionPay Smart przetwarza większą ilość transakcji niż Visa i Mastercard razem wzięte, a i na rynku europejskim rozpycha się coraz śmielej (źródło jest tutaj). Dodatkowo, Long Kai – człowiek będący twórcą UnionPay jest nadzorcą HPB, a obie firmy już dzisiaj są w trakcie pracy nad wspólnym rozwiązaniem, które przy użyciu łańcucha HPB i dedykowanego hardware’u pozwoli przetwarzać dane UnionPay Smart w blockchain z prędkością, która konkurentów zostawi daleko w tyle (przypominam: Visa – 1667 TPS, HPB przy wykorzystaniu samego software’u – 10 000 TPS).

NEO – jak pisałem wyżej – NEO jest angel investorem HPB, co jest tym bardziej znaczące, że HPB jest tokenem Ethereum, a więc nie ma tu mowy o promowaniu projektów powstałych na własnym łańcuchu. Bardzo dużo mówi się też o wykorzystaniu rozwiązań HPB w virtual machine NEO oraz… w virutal machine ETH, jednak jak dotąd nie ma tu wiele konkretów (źródło tutaj).

Banyan Network, CPChain to dwa bardzo ciekawe chińskie projekty związane z przetwarzaniem Big Data oraz IoT, będą pierwszymi tokenami funkcjonującymi na blockchainie HPB po uruchomieniu mainnetu.

Bibox jest chińską giełdą z dużym potencjałem, na której obecnie HPB posiada największą płynność (co oczywiście może się zmienić po wejściu na OKex). Związek pomiędzy Biboxem a HPB występuje m.in. poprzez osobę Lei Zhena, będącego jednocześnie twórcą Biboxa i nadzorcą HPB. Bardzo ciekawą inicjatywą ze strony Biboxa było CunBiBao – program w ramach, którego użytkownicy Bibox mogli zamrozić na giełdzie m.in. swoje tokeny HPB na określoną ilość dni i po tym czasie wyjąć swój wkład powiększony o kilka % (więcej o CunBiBao można przeczytać tutaj i tutaj).

Stan prac, rozwój projektu
Aktualnie HPB ma działający testnet, który bez wykorzystania akceleracji poprzez hardware osiągnął 10 000 TPS i 30 000 VPS. Zespół twierdzi, że wynik ten po uruchomieniu hardware’u i przy prawidłowej optymalizacji pozwoli osiągnąć oczekiwane 1 000 000 TPS  (źródło).

27 czerwca 2018 roku pojawiła się informacja o bardzo dużej (wynoszącej ponad 20 000 ETH czyli “na nasze” 9 500 000$) inwestycji prywatnej w HPB, której inicjatorem była spółka OK Capital. Za pośrednictwem OK Capital w HPB zainwestowały na pewno wszystkim znane fundusze inwestycyjne: BlockWater Capital, Bixin, 8BTC, Krypital Capital, Xinghe Capital, Jitan Capital, Supernode Capital, Continue Capital, Bitcoin World, Jike Xueyuan, Pchain, Block Origin and Guanghe Fund. Jak podaje HPB, zainteresowanie ze strony tego typu inwestorów było ogromne, co sprawiło że zespół mógł dobrać fundusze, które najlepiej wpisują się w wizję rozwoju High Performance Blockchain i są w stanie dostarczyć im tzw. “smart money”, czyli nie tylko pieniądze, ale również kontakty i wsparcie merytoryczne (źródło tutaj). Co istotne, OK Capital, a właściwie jego odnoga – OK Blockchain Capital jest właścicielem giełdy z największym obecnie obrotem na świecie – OKex, na której już 12 lipca 2018 roku w parze z OKB (tokenem giełdowym OKex) zadebiutowało HPB, a już 17 lipca 2018 roku pojawią się również pary HPB/BTC i HPB/ETH (źródło). Bardzo możliwe, że po takiej inwestycji HPB będzie jednym z najmocniej promowanych coinów na OKex, a jak wiemy Chińczycy jak żaden inny naród lubią swoje projekty.

10 lipca 2018 roku zostało ogłoszone zakończenie prac nad mobilnym walletem HPB (tutaj można zobaczyć jak będzie wyglądał). Wallet obecnie jest w fazie testów.

Hardware
Hardware zasługuje na osobny punkt, ponieważ to on jest kluczowy w przyśpieszaniu całego łańcucha oraz jest tym, co odróżnia HPB od innych projektów. 1 lipca 2018 roku rozwiązanie zostało zaprezentowane na oficjalnej konferencji, i wyglądało to tak (niestety wszystkie wystąpienia są po chińsku, ale i bez znajomości chińskiego można zobaczyć, że mają rozmach).

Podczas konferencji, aktualny CEO UnionPay Smart – Jiang Xiaoun stwierdził, że HPB jest najbardziej praktycznym blockchainowym projektem na świecie. Tutaj dostępne jest krótkie angielskojęzyczne podsumowanie konferencji.

Masternody
Jak wspominałem wyżej – projekt zakłada mining przy pomocy masternode’ów. Bardzo długo ilość node’ów i dystrybucja coinów były przedmiotem domysłów inwestorów, ponieważ twórcy HPB dopracowywali szczegóły “node planu”. Niestety efektem tych prac było ustalenie bardzo wysokiego progu wejścia dla potencjalnych masternodeów. Aby postawić masternode’a na HPB trzeba:
a) posiadać bardzo mocny komputer (16-rdzeniowy procesor, 2 GHZ, 32 GB RAM) i szybie łącze internetowe (minimum 30 MB/s) – źródło;
b) nie mieszkać w Ameryce lub na innym kontynencie, z którego jest daleko do Chin;
c) podłączyć się pod hardware, który jest do node’ów wysyłany za darmo;
d) posiadać przynajmniej 25 000 HPB aby być w topowej 200 inwestorów HPB (choć i tyle może nie wystarczyć, bo to dane z etherscan, a więc nie uwzględniające środków, które ludzie trzymają na giełdach albo różnych portfelach)

Skąd te wymagania? HPB po starcie mainnetu będzie posiadać 181 masternodeów, a docelowo ta liczba ma wzrosnąć do 361. Załapać mogą się tylko najwięksi kandydaci, którzy wyłożą lub wyłożyli na sprzęt komputerowy kilkanaście tysięcy i posiadają ponad 25 tysięcy HPB (przy obecnej cenie to ponad 200 tys. złotych).

Obecnie swój akces do zostania masternode’m sieci HPB zgłosiły Bixin (Bibox) i laboratorium uniwersytetu z Szanghaju (Shanghai Jiaotong University – SJTU). Źródło tutaj. A tutaj więcej o masternodeach na HPB.

Nadchodzące wydarzenia
25 lipca 2018 roku ma zostać wypuszczona wersja beta portfela (źródło)

8 sierpnia 2018 roku rozpocznie się dystrybucja hardware’u (BOE chip engine) do masternode’ów (źródło)

28 sierpnia 2018 roku rusza mainnet i token swap. Nie ma w tej chwili szczegółów, które giełdy będą w nim uczestniczyć, ale w ciemno można postawić na Bibox i OKex jako na partnerów HPB. Tego dnia HPB będzie działać jedynie na samym softwarze, mainnet z hardware’m zostanie uruchomiony 31 sierpnia 2018 roku.

Po starcie mainnetu planowane są również znacznie szersze działania marketingowe. Tutaj warto nadmienić, że HPB jest w tej kwestii projektem o typowej chińskiej mentalności, w której na pierwszym miejscu stawiany jest produkt. Dopiero gdy produkt będzie gotowy, może zacząć się prawdziwy marketing, co było dobrze widoczne w przypadku Antshares / NEO. Co ciekawe, również w przypadku HPB twórcy nie wykluczają rebrandingu (źródło to odpowiedź na ostatnie pytanie w pierwszym Q&A w historii projektu – tutaj).

Pierwsze oznaki zainteresowania HPB na zachodzie widać m.in. po zaproszeniu CEO HPB do udziału w panelu “Science and Technology Education platform Udacity” w Dolinie Krzemowej.

Plusy:
1) rozwiązanie realnego problemu (skalowalności sieci),
2) jasno sprecyzowany cel i nastawienie biznesowe na współpracę z firmami, które są zainteresowane technologią blockchain, ale wymagają wydolnej sieci,
3) działający testnet, osiągający 10 000 TPS i 30 000 VPS co jest obecnie jednym z najlepszych wyników wśród kryptowalut (być może najlepszym), a z pewnością jest daleko przed możliwościami Visa i Mastercard;
4) pierwsze na rynku rozwiązanie łączące software z hardwarem, jedyną konkurencją w tej dziedzinie wydaje się być Matrix AI Network, który jednak nie wypuści swojego hardware’u w 2018 roku;
5) chipy hardware istnieją i zostały oficjalnie zaprezentowane co oznacza, że ryzyko fakapu (jak w przypadku większości innych projektów) znacznie się zmniejsza;
6) mocny zespół tworzony przez uznanych specjalistów branżowych nadzorowany przez bardzo poważne autorytety i przyszłych partnerów;
7) partnerstwo branżowe z UnionPay Smart – firmą przetwarzającą dane finansowe dla UnionPay, która docelowo ma generować olbrzymie zapotrzebowanie na coiny HPB;
8) duża inwestycja kapitału prywatnego, współpraca z funduszami inwestycyjnymi i uczelniami, które zasadniczo nie wkładają pieniędzy i nie firmują niesprawdzonych, słabych przedsięwzięć;
9) współpraca z największą obecnie giełdą OKex, prywatna inwestycja z funduszu finansującego również OKex;
10) możliwość tworzenia zdecentralizowanych aplikacji, co będzie mieć bezpośrednie przełożenie na popyt HPB;
11) zakontraktowane pierwsze Dappsy (w tym dobrze zapowiadający się Banyan Network również współpracujący z Union Pay);
12) masternody;
13) małe zainteresowanie przekładające się na stosunkowo niski marketcap (obecnie około 60 milionów);
14) chińskie pochodzenie, co może mieć bardzo duże znaczenie w kontekście inwestycji chińskich inwestorów, którzy jak nikt inny są przywiązani do krajowych projektów;
15) duża i aktywna społeczność, liczne Q&A;
16) regularne aktualizacje na temat rozwoju projektu w formie bi-weekly reportów pojawiających się 10 i 25 dnia każdego miesiąca na Medium.

Minusy
1) kiepski whitepaper, napisany z dużym użycie “buzzwords”, nieprzedstawiający konkretnych rozwiązań, a jedynie skupiający się na ogólnikach;
2) praktycznie zerowy marketing, który przekłada się na to, że pomimo działającego testnetu i 10 000 TPS projekt pozostaje poza radarami inwestorów;
3) mała liczba masternode’ów, wysoki próg wejścia oraz utrudnienia technologiczne przez co postawienie masternoda jest praktycznie niemożliwe do osiągnięcia dla inwestorów z Polski;
4) nazwa, która wielu osobom się nie podoba;
5) kiepska estetyka – brzydkie logo, brzydka i nieczytelna strona internetowa, niewielkie przywiązanie do UI;
6) newsy docierają do Europy z opóźnieniem, wielokrotnie miałem wrażenie, że o dobrych i złych informacjach szybciej dowiadywali się inwestorzy z Chin co było widać po reakcji rynku. Wynika to niestety nie tylko z oczywistej różnicy czasu, ale też z tego że chińskie social media są lepiej rozwinięte niż anglojęzyczny telegram (który notabene i tak wygląda całkiem nieźle);
7) słabo rozwinięte social media, niska aktywność na facebooku i twitterze;
8) traktowanie po macoszemu anglojęzycznej społeczności, co było widać m.in. gdy podczas najważniejszego eventu w dotychczasowej historii projektu, wszyscy prezentujący mówili po chińsku, a w video nawet po czasie nie pojawiły się angielskie napisy

Przydatne linki:
Strona www
Whitepaper po angielsku
Medium – warto zaglądać zwłaszcza 10 i 25 dnia każdego miesiąca kiedy pojawiają się bi-weekly reports
Twitter
Miasto duchów Facebook
Oficjalny kanał na telegramie
Polski kanał na telegramie administrowany przeze mnie
Reddit

W ramach uzupełnienia:
Porównanie HPB i EOS (ang)
Community Q&A 1, 2, 3
Youtube: Piotr Makowski o HPB, Suppoman o HPB (ang), Martins Hacks o HPB (ang):