A więc, nadszedł ten moment, w którym to dobrze sprawdziłeś projekt ICO w który chciałbyś zainwestować i teraz zastanawiasz się, w jaki sposób bierze się udział w ICO? Jeśli takie pytanie Cię trapi – zapraszam do dalszej lektury.

Na wstępie zaznaczmy sobie, że zanim zaczniesz czytać ten artykuł odeślę Cię do tekstu mojego kolegi, MattG odnośnie sprawdzania projektów przed podejmowaniem decyzji inwestycyjnej. Podkreślę to, co zawsze podkreślam każdej osobie, która interesuje się inwestycją w kryptowaluty. Inwestowanie w ICO to najbardziej niebezpieczna inwestycja jaka istnieje, ale także z największym stopniem zwrotu. Niemniej, nie bądź owca – sprawdzaj projekty przed zainwestowaniem swoich ciężko zarobionych pieniędzy ?

ICO – czym jest?

ICO (Initial Coin Offering) zawsze porównuje do zbiórki na Kickstarterze. Na Kickstarterze jakiś projekt (tu: spółka) zbiera pieniądze na swoje funkcjonowanie. Pod pojęciem funkcjonowania przejawia się wiele czynności. Domyślnie jest to rozwój produktu/projektu. Z udziałem Kickstartera dostajesz jakieś prezenty, typu kubki, koszulki i inne nagrody. W świecie kryptowalut, w zamian za Twoje pieniądze, które oferujesz tej spółce dostaniesz coś co nazywa się tokenem. Ilość tokenów, które dostaniesz w zamian odzwierciedla twój wkład pieniężny w rosnący budżet spółki, w którą zainwestowałeś. Pojawiają się debaty prawnicze, czy tym samym nabywasz udziały w danej spółce… ale my tutaj nie o tym ? W momencie, w którym otrzymasz tokeny z ICO, muszą chwilę poleżeć abyś mógł nimi handlować na giełdzie (aby osiągnęły status coina). Ale od początku, krok po kroku!

Wyróżniamy – zazwyczaj – 3 fazy ICO.

  1. Private Sell;
  2. Pre-Sell;
  3. Public Sell

Każda z tych 3 faz wyróżnia się odpowiednią ilością tokenów, które dostaniesz w formie bonusu. Private Sell rządzi się własnymi prawami i w nim biorą udział inwestorzy z pokaźnymi portfelami, którzy negocjują ceny indywidualnie ze spółką – często na zaproszenie.

Pre-Sell jest ograniczoną ilościowo fazą sprzedaży, na nią trzeba odpowiednio wcześniej się zapisać, ponieważ nie ma dużo miejsc. Jeśli uda Ci się dostać, zostaniesz wynagrodzony sporym bonusem tokenów oraz najniższą ceną za token. Ilość miejsc ograniczona, spiesz się z zapisem ?

Public Sell ostatnia możliwa faza sprzedaży tokenów. Jest to najbardziej ogólna i dostępna faza sprzedaży, czasami także – w zależności od tygodnia sprzedaży – wraz z bonusami. Np. Pierwszy tydzień sprzedaży bonus: 5%, drugi 4% itd. aż do wyczerpania zapasów.

ICO – jak brać udział?

Aby móc brać udział w ICO, należy mieć odpowiedni portfel, który obsługuje tokeny, które zostaną stworzone. Wraz z postępującą technologią oraz ilością tworzonych różnych Blockchainów, na podium w kategorii ICO-płodnych stoi Ethereum oraz NEO. W zależności od projektu potrzebować będziesz portfela, który obsługuje tokeny w standardzie ERC-20 (Ethereum) lub NEP-5 (NEO). Standard to wyznacznik dla developerów, którzy tworzą dany token, aby stosować dane funkcje w trakcie programowania.

Najbardziej popularnymi portfelami są:

Ethereum – MyEtherWallet

Artykuł dot. MEW 

NEO – NEON/Neotracker

ICO – w zależności od swoich celów – mogą zbierać pieniądze zarówno we FIAT (waluta USD/EUR) jak i w kryptowalutach (BTC, ETH, NEO, DASH) ale czasami tylko np. w ETH. Taka sytuacja może zdarzyć się także, jeśli jakiś projekt będzie bazował na Ethereum, ale zbiera wpłaty także w NEO. Nie ma zasady – warunki dyktuje prostota dla potencjalnego inwestora.

Jeśli już założyłeś odpowiedni portfel, aby przesłać swój wkład w ICO oraz otrzymać z powrotem tokeny, to jest dobry początek.

KYC

Teraz powinieneś przygotować skany swojego dowodu/paszportu – dwustronne, swoje zdjęcie twarzy kiedy trzymasz dowód/paszport. Mogą prosić Cię także o tzw. utility bill, czyli np. skan fragmentu rachunku za internet, aby potwierdzić zgodność Twoich danych. Samą ideą KYC (Know Your Customer) jest uwierzytelnienie Cię przed spółką jako inwestora oraz w zależności od miejsca rejestracji siedziby spółki, spełnienie wymagań prawnych.

Aktualnie dobrą praktyką stosowaną przez porządne projekty, jest tworzenie dedykowanych portali, które obsługują całą zbiórkę pieniędzy. Tam też, wraz ze śledzeniem postępu zbiórki, Twoich wpłat na dedykowane konto, historii transakcji, salda tokenów, które kupiłeś – a jeszcze  nie zostały uwolnione na twój portfel – wypełnia się KYC, aby się zarejestrować.

Standardowo formularz rejestracyjny na ICO wymagać od Ciebie będzie:

  1. Imię oraz Nazwisko;
  2. Adres Email;
  3. Adres zamieszkania
  4. Adres portfela;
  5. Numer telefonu;
  6. Skany dowodu/paszportu

Czasy w których wystarczyło po prostu wysłanie waluty na wskazany adres już mijają i wraz z nadchodzącymi regulacjami prawnymi, inwestorzy przestaną być anonimowi w 100%.

Tokeny

Jak dostaniesz tokeny? Dostaniesz je jako zwrot twojej transakcji – czasami zajmie to kilkanaście dni, czasami kilka, a czasami od razu zostaną przesłane. Wszystko zależy od ustaleń smart contractu, który obsługiwać będzie wymianę waluty/token. Zanim przystąpisz do inwestycji, upewnij się jaki jest czas przetrzymania tokenów zanim zostaną rozesłane, jaki jest okres ochrony i zablokowania tokenów w celach giełdowych – zarówno dla Ciebie jak i dla developerów projektu (często mają około 10-20% liczby wytworzonych tokenów).

Giełdy

Bardzo ważną informacją jest to, że nie możesz brać udziału w ICO wysyłając kryptowalut z portfela giełdowego. Wiąże się to z problemami z dystrybucją tokenów na konta giełdowe, które muszą być specjalnie tworzone jeszcze przed oficjalnymi informacjami odnośnie notowań giełdowych danego tokena. Sam handel tokenami jest możliwy dopiero po zakończeniu się ICO i ogłoszeniu przez developerów na jakiej giełdzie zostanie ich token zarejestrowany.

Kończąc ten krótki poradnik dotykający najważniejszych i esencjonalnych rzeczy w kwestii ICO pamiętaj – zawsze niebezpieczne jest inwestowanie w projekty na wczesnym etapie. W szczególności jeśli mowa o projektach, które tworzą się w świecie Kryptowalut, ponieważ jest to nowy sektor rynku, bez regulacji prawnych dotyczących zbierania funduszy jak i ochrony inwestora. Najważniejszym co możesz zrobić, aby chronić siebie oraz swój kapitał to przeprowadzenie procesu Due Dilligence projektu – o tym pisał MattG tutaj – przed zainwestowaniem.

IamHellToday

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz