KODEKS INWESTORA KRYPTOWALUT

1. Inwestuj tylko tyle, ile możesz stracić – nie dzwoń do bociana, jeśli potrzebujesz siana ;). Nie bierz kredytu. Możesz szybko zarobić, orasz szybko stracić. Inwestuj tylko tyle, ile możesz wrzucić do ogniska i nie płakać. Można pomnożyć kilkukrotnie kapitał z tysiąca złotych lub dwóch. Możesz zainwestować 10 tys. PLN – to jest Twoja sprawa.

2. Kupuj w dołku, sprzedawaj na górce – po to robi się analizę, aby kupić we właściwym miejscu. Możesz kupić w dołku na interwale 15 min, ale okazać się może, że właśnie kupiłeś na górce, ponieważ na interwale 4H lub 1D była to górka. Tak ważne jest analizowanie na różnym interwale czasowym.

3. Chroń swój kapitał – zakładaj SL (stop-limit) – każda giełda, pozwala na zakładanie zlecenia SL. Powoduje to, że jeśli cena spadnie poniżej jakiejś kwoty, to sprzeda z automatu.

4. Emocje zostaw w kieszeni – nie kupuj pod wpływem chwili, pod wpływem impulsu. Pamiętaj, że inwestujesz swoje pieniądze. Przemyśl. Sprawdź. Jeśli na jakiejś grupie gadaja o jakimś alcie, równie dobrze mogą to być trolle.

5. Zaprzyjaźnij się z cierpliwością – jeśli zainwestowałeś 1000 złotych w alta i nie rośnie przez tydzień, poczekaj kolejny. Nie skacz z kwiatka na kwiatek jak pszczółka. Jeśli kupiłeś na górce i nie założyłeś SL – poczekaj na dobry moment. Może to być tydzień lub miesiąc, ale jest duża szansa, że odzyskasz pieniądze. Niektórzy sprzedają ze stratą, odzyskują na innych altach. Dlatego AT jest bardzo ważna, spokój i inne rady tutaj opisane również.

6. Zachowaj spokój, nawet przy nagłych spadkach – W krypto spadki po 40% w ciągu dnia są normalne, może nie częste, ale są. Najczęściej wszystko wraca do normy po jakimś czasie. Dlatego znów wspomnę o ochronie kapitału – SL. Często się zdarza, że cena jest sztucznie zaniżana, aby przestraszyć Ciebie – czyli owcę. Ma to spowodować strach i nakłonić Cię do sprzedaży ze stratą.

7. Nie kupuj w obawie, że nie zarobisz – bywa tak, że działa FOMO – czyli strach wywołany obawą przed niezarobieniem pieniędzy. Dochodzi do tego, że pod wpływem emocji i wiadomości płynących z różnych grup, źródeł, zaczynasz kupować na górkach, często stając się częścią pompy (10 pkt.). Efekt jest taki, że nagle dochodzi do nagłego spadku i sprzedajesz ze stratą, bo nie zdążyłeś założyć zlecenia SL. Patrz pkt 6.

8. Pazerność to niepożądana cecha na giełdzie – lepiej wejść, jeśli już kurs pewnie idzie do góry i wyjść przed linią oporu, niż wchodzić na granicach tych linii, czyli ryzykując kapitał. Zarób mniej, ale pewniej.

9. Słuchaj siebie, nie innych – unikaj wszelkiej maści guru, ludzi, którzy uważają się za znawców. Zawsze decyzję musisz podjąć sam. Sam też analizujesz. Możesz brać pod uwagę czyjeś analizy lub sugestie, ale to zawsze Ty, Drogi Inwestorze, jesteś odpowiedzialny za swoje decyzje. Ty i Tylko Ty.

10. Nie goń pompy – istnieją grupy, które namawiają do 100 zysków. Są to tzw. Pompy. Czyli osoby, które je organizują, kupują po niskiej cenie, wyczekują momentu i wysyłają sygnały, żeby kupić. Efekt taki, że Ty kupujesz jak oni już sprzedają, do tego działa FOMO, zostajesz wtedy bagholderem, lub sprzedajesz ze stratą.