ICO

Powszechnie wiadomo ze najbardziej ryzykowną inwestycja w świecie krypto jest zaangażowanie kapitału w ICO. Poniżej przedstawiamy krótką listę pytań, które inwestor powinien sobie zadać przed inwestycją w jakiekolwiek ICO. Lista pomoże uniknąć straty kapitału czy znalezienie dobrego projektu w który bez obaw zainwestujemy własne środki.

 

 

 

 

 

 

 1. Jaki jest status prawny podmiotu emitującego ICO?

Niejasny bądź nie możliwy do ustalenia status prawny eminentna ICO powinien wzbudzić twój niepokój

 

 1. Kim są autorzy ICO i czy można ich zidentyfikować ?

W zespołach staraj znaleźć kogoś z doświadczeniem w biznesie w którym projekt ma zamiar funkcjonować, dodatkowo sprawdź czy zespół posiada w swoim składzie specjalistów z dziedziny IT.

 

 1. Czy w dokumentacji projektu “White paper” znajdują sięk kompletne informacje na temat dystrybucji tokenów, ich ilość i przebiegu ICO ?

Każde ICO posiada swój “white paper” oraz roadmap. Te dwa elementy wyjaśniają model biznesowy oraz poszczególne fazy rozwoju. Nie które dokumentacje projektowe mogą być bardzo “techniczne” jednak w naszym zespole posiadamy specjalistów którzy potrafią ocenić problemy projektowe które mogą wystąpić i czy “White paper” oraz roadmapa jest możliwa do zrealizowania

 

 1. Jeżeli autorzy projektu nie są wstanie w prosty sposób wyjaśnić problemu który ich projekt rozwiązuje to nie angażuj się w to. Stara zasada inwestowania mówi aby inwestować środki w rzeczy które rozumiemy.

 1. Czy projekt zawiera dokładny opis dystrybucji tokenów.

Sprawdź jak token będzie wykorzystywany w ekosystemie i jak dokładnie będą one dystrybułowane. Powinien nastąpić podział tokenów z utworzonej sumy.

 

 1. Czy członkowie zespołu również otrzymują tokeny ?

Określ proporcje tokenów które otrzymają właściciele i developerzy. Jeżeli otrzymują oni 25% lub więcej to tutaj powinna zaświecić się czerwona lampka.

 

 1. Zapoznaj się z harmonogramem dystrybucji tokenów. Jeżeli członkowie zespołu są w stanie natychmiast sprzedać swój przydział to może to oznaczać brak długoterminowego zaangażowania w projekt.

 1. Sprawdź czy kod projektu jest otwarty i publiczny oraz został opublikowany na popularnym repozytorium kodu źródłowego “Github”. Nie przejmuj się jeżeli nie jesteś w stanie w pełni zrozumieć wszystkich technicznych aspektów kodu. Jeżeli kod został opublikowany to znaczy ze ktoś go na pewno sprawdzi w celu znalezienia potencjalnych błędów.

 1. Mogą istnieć uzasadnione powody, dla których projekt nie udostępnia swojego kodu dla kontroli, ale Ci którzy to robią to pokazują ze zbudowali coś w co wierzą. Dowiedź się również czy niezależna firma przeprowadziła audyt bezpieczeństwa IT.

 1. Czy projekt posiada swoją stronę internetową, konta społecznościowe ?

Ustal czy projekt ma stronę internetową, bloga i czy jest obecny na bitcointalk.org lub na innych popularnych forach. Sprawdź czy projekt posiada historię publikowania na Twitterze lub facebook’u

 

 1. W jaki sposób tokeny są przechowywane ?

W idealnym przypadku chcesz zobaczyć cos w rodzaju portfela offline lub cold. ICO może również trzymać fundusze w smart contracie.

 

 1. Czy istnieje prototyp rozwiązania ? lub działający produkt ?

Wersja testowa rozwiązania jest to cos co chcesz zobaczyć. Przynajmniej powinien istnieć prototyp produktu bądź rozwiązania

 

 1. Jak fundusze zostaną wykorzystane w projekcie ?

W “white paper” powinieneś znaleźć podział i sposób wykorzystania zgromadzonych środków. Każdy projekt jest inny ale zwykle około połowa funduszy powinna być przeznaczona na rozwój produktu/ działalność projektu/infrastrukturę techniczną

 

 1. Kiedy tokeny będą dostępne na giełdzie?

Jeśli token ma pojawić się natychmiast po ICO na giełdzie to oznacza to że możesz zrezygnować z zakupu na etapie ICO i zamiast tego kupić tokeny gdy zacznie się handel na giełdzie. Unikasz wtedy podejmowania ryzyka na etapie ICO.

 

 1. Niektóre tokeny mogą stać sie nie zbywalne lub będą miały bardzo ograniczoną płynność, co oznacza że będziesz musiał poczekać aż projekt zacznie działać zanim zauważysz jakiekolwiek zwroty.

 1. Niektóre giełdy ogłaszają wcześniej zamiar wprowadzenia na rynek danego tokenu co niesie ze sobą dużo wyższa stopę zwrotu z inwestycji.

 1. Jak tokeny zostaną dystrybuowane po zakończeniu ICO ?

Chcesz je otrzymać natychmiast po zakończeniu ICO, czy możesz poczekać, zanim staną się Twoją własnością?

 

 1. Jeśli uważasz, że konkretny projekt jest dobrym pomysłem i ma zespół który wygląda na to, ze wie co robi to prawdopodobnie jest ktoś kto również to zauważył. Sprawdź  w internecie opinie o danym projekcie i co inni ludzie sądzą na jego temat.

 1. Czy projekt posiada partnerów bądź zaangażowanie kapitału VC (aniołowie biznesu)?

Wsparcie ze strony firm typu venture capital jest oznaką, że profesjonalni inwestorzy dołożyli należytej staranności i zbadali ten projekt, jednak to nie jest wymówka dla Ciebie aby nie przeprowadzać własnej analizy.

 

 1. Kiedy zrealizować zyski z inwestycji ?

Realizujemy zyski kiedy projekt zaadoptuje się do rynku. Celem jest realizacja zysków jak najszybciej w celu reinwestowania środków w nowe projekty.

 

Kontynuacja Twojej przygody w świecie ICO jest opisana tutaj.

MattG

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz