Proof of Stake to Proof of Work? Czy może jednak nie? A tak w ogóle, to czym są? No i po co zostały stworzone? Wyjaśnimy te kwestie. W tym artykule dowiesz się czym jest Proof of Stake.

 

Proof of Stake

Posłużymy się przykładem Ethereum i tego, co chcą wprowadzić w następnym hard-forku, określanym mianem Constantinopole – czyli PoS oparty o algorytm Casper. Generalnie, PoS jest próbą ratowania planety i zużycia energii. Jest bardzo podobne w zamyśle do PoW, jednakże nie angażuje tak znaczącej liczby kopaczy. No i nie nazywają się oni już kopaczami tylko stake’erami lub minte’erami. Rozwiązanie zagadki kryptologicznej opiera się nie na tym, jak dużo mocy obliczeniowej posiadasz, a na tym jak dużo posiadasz Ethereum. Największe prawdopodobieństwo, że to Ty będziesz rozwiązywał hash-zagadkę wystąpi wtedy, kiedy będziesz miał najwięcej ETH w sieci. Minter nie otrzymuje już nagrody z bloku, tylko otrzymuje dywidendę z opłat za transakcję. Naturalnie, im więcej ETH posiadasz, większą dywidendę otrzymasz.

Postanowiono na takie podejście z czystego założenia. Jeżeli masz dużo waluty ETH, to logiczne jest, że jest najmniej prawdopodobne, iż będziesz chciał wyrządzić krzywdę sieci podczas kopania. Jeśli będziesz sabotował kopanie waluty, którą trzymasz – jej wartość automatycznie spada. Casper wprowadzi także validate nodes, czyli użytkowników odpowiedzialnych za autoryzację PoS. Za dobrze wykonaną pracę, dostaną także dywidendę. Za źle wykonanie prace, sabotowanie sieci – ich saldo ETH się znacznie pomniejszy.

Podsumownie

Poniżej prezentuje proste porównanie PoW i PoS

IamHellToday

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz