Świat kryptowalut nierozłącznie (na ten moment) połączony został z technologią Blockchain. Technologia Blockchain przyniosła dobrodziejstwo wyrzucania pośredników z różnych dziedzin naszego życia. Dotyczy to także samych kryptowalut, których obrót obsługują coraz liczniejsze giełdy.

Niestety, potentaci na rynku giełd krypto mają jedną wadę. Są scentralizowane i kontrolowane przez osoby trzecie (właścicieli). W jaki sposób można to ominąć i nie ryzykować utraty swoich środków? Z pomocą przychodzą DEX (Decentralized Exchanges).

No dobra, ale mamy już przecież różne giełdy na rynku, które obsługują setki tysięcy transakcji dziennie i idzie im to świetnie. Po co zatem są jakieś DEX y? Z bardzo prostego powodu – abyś zawsze miał władzę nad swoimi środkami i nie oddawał ich w powiernictwo giełdzie (która prowadzi Twój rachunek, obsługuje Twoje środki na Twoje zlecenie oraz pobiera za to sowite opłaty).

Dlaczego mielibyśmy w ogóle zawracać  głowę DEX ami? A więc pomyślmy, czym są giełdy kryptowalut w tym momencie.

 1. Są wielką nadzieją ich użytkowników, że nie stracą ich przetrzymywanych środków w skutek błędu oprogramowania, zaniedbania osób zajmujących się serwisowaniem czy też innych losowych zdarzeń;
 2. Są ogromnym serwerem, który jest podatny na wiele ataków w celu wrogiego przejęcia środków użytkowników;
 3. Są przedmiotem modlitw, że zarządzający giełdą nie zabiorą środków swoich użytkowników, pozostawiając po sobie tylko opróżnione rachunki;
 4. Są zwykłym podmiotem obrotu prawnego i narażone są na bankructwo, lub też inne zdarzenia prawne, które mogą przydarzyć się podmiotowi prawnemu w danym kraju.

Giełdy kryptowalut na ten moment nie podlegają żadnym regulacjom prawnym, a obracają niesamowitą ilością pieniędzy. Giełdy kryptowalut nie muszą spełniać żadnych obowiązków prawnych wynikających z ustaw, bo takich nie ma. Bardzo często (choć nie we wszystkich przypadkach) zarządzają nimi osoby anonimowe, a wasze depozyty nie są ubezpieczone. Przekazujesz pewnej grupie osób lub nawet jednej osobie określoną ilość pieniędzy, w nadziei, że gdy je już pomnożysz na np. bardzo atrakcyjnym arbitrażu to te osoby, zwrócą Ci Twoje pieniądze z zarobioną nawiązką bez żadnego problemu. A więc, giełdy kryptowalut w tym momencie to największy system pokładania w coś nadziei na świecie oraz największe skupisko osób z ogromną wiarą w uczciwość małej grupy ludzi na ziemi.

Może być to trochę problematyczny system, dlatego z mroku powoli wyłaniają się DEX y. Choć nie w każdym przypadku, wygląda topornie – przykład poniżej:

Zdecentralizowane giełdy to giełdy, które nie mają swojego centralnego ośrodka. Mogą operować np. poprzez Smart Contracty, czyli nie narażają się na jakąkolwiek próbę ingerowania w kod Smart Contractu, w celu wrogiego przejęcia środków z rachunków użytkowników. Dodatkowo nie są zarządzane przez jedną osobę, czy kolektyw osób. Wymiana handlowa następuje pomiędzy sprzedającym a kupującym bezpośrednio z ich własnych portfeli. Giełda dostarcza protokół jak ta wymiana przebiega, ale nie przetrzymuje pieniędzy na swoich własnych (kontrolowanych) rachunkach na których deponujecie środki.

Szybko przeanalizujmy na przykładzie najbardziej popularnego DEX a – EtherDelta – jak działa.

EtherDelta działa w oparciu o Smart Contracty stworzone na sieci Ethereum. Kod Smart Contractu EtherDelty jest dostępny publicznie i może zostać znaleziony tutaj -> https://etherscan.io/address/0x8d12a197cb00d4747a1fe03395095ce2a5cc6819

EtherDelta pozostawia całą kontrole swoim użytkownikom. Jeżeli chcecie korzystać z usług EtherDelta, musicie przelać swoje środki na kontrakt EtherDelta. Jest to zupełnie coś innego niż przelanie na zwykły portfel. W każdym momencie, możecie przelane środki wypłacić – w przypadku CEX (scentralizowane giełdy) o wypłatę swoich środków musicie ‘poprosić’. Wasze środki na Smart Contractie EtherDelty zostają wrzucone do wspólnej puli środków. Po złożeniu zlecenia kupna wystawionej oferty na EtherDelcie dzieje się cała magią, którą opiszę poniżej:

 

 1. Maker tworzy zlecenie kupna/sprzedaży;
 2. Maker używają szyfrowania SHA3 tworzy zakryptowany hash tego zlecenia;
 3. Maker podpisuje zlecenie swoim prywatnym kluczem za pomocą Kryptografii Krzywych Eliptycznych – ECDSA, Secp256k1 (asymetryczna kryptografia);
 4. Za pomocą zewnętrznego serwera, przesyłany jest oferta w postaci pliku w formacie .JSON poprzez kanał komunikacji Websocket na linii przeglądarka – serwer;
 5. Taker, kiedy chce przyjąć daną ofertę, przesyła do specjalnej funkcji zapisane w Smart Contracie podpis klucza oraz informacje odnośnie transakcji;
 6. Smart Contract weryfikuje podpis Makera oraz weryfikuje zamówienie pod kątem przeterminowania lub częściowej realizacji;
 7. Transferowane są środki do Makera i Takera.

W ten sposób, całe scentralizownie wymiany zostało pominięte. Użyliśmy tylko i wyłącznie serwera zewnętrznego do przesłania informacji odnośnie zakryptowanej oferty poprzez Websocket, który ułatwia komunikację pomiędzy Makerem i Takerem.

Na naszą niekorzyść, większość DEX ów jest w embrionalnej fazie rozwoju i potrzebują czasu na poprawienie funkcjonowania, wyglądu oraz intuicyjności – przykładem skomplikowania dla niektórych może być EtherDelta. Dodatkowo niewiele się o nich mówi, społeczeństwo kryptowalut nie jest świadome o ich istnieniu i dlaczego mieliby zacząć ich używać, nieprzyjazny wygląd oraz w miarę skomplikowany system działania. Niemniej, powoli zmierzamy do rozwoju DEX ów oraz nadejdzie taki moment, że scentralizowane giełdy ustąpią miejsca giełdom zdecentralizowanym z prostego powodu – bezpieczeństwo oraz pełne władztwo nad swoimi środkami użytkowników giełdy.

Dodatkową zaletą DEXów jest to, że opodatkowanie czy też konfiskata środków stanie się praktycznie niemożliwa tak samo jak i ataki w celu wrogiego przejęcia środków.

IamHellToday

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz