Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest używać superkomputera? Gigantyczna moc obliczeniowa dostępna w rozsądnym pakiecie cenowym. Można z jego pomocą szukać odpowiedzi na pytania, np. o cel życia, jak powstał wszechświat lub jak Bachu wykręcił tak świetne % wyniki ostatnio.

No właśnie, a naprzeciwko temu wychodzą Rosjanie z ich projektem SONM. Oprócz tego, że mają super nazwę oraz zajebiste logo, to mają fajny pomysł na stworzenie superkomputera. Ale żeby było jeszcze ciekawiej, ten superkomputer będzie zdecentralizowany. Nie jesteś jeszcze zaciekawiony? To czytaj dalej.

Czym dokładnie jest SONM? Jest zdecentralizowanym superkomputerem, zbudowanym na bazie fog-computingu, przeznaczonym do wszelkich celów od tworzenia hostingów stron aż po obliczenia wykorzystywane do celów badawczych. Podsumowując – Rosjanie tworzą superkomputer, składający się z X liczby peerów w sieci, którzy użyczają swojej mocy obliczeniowej, aby skumulować ją w taki sposób, aby powstał zdecentralizowany superkomputer, który można wykorzystać do każdego zadania. Tworzenie nowych substancji chemicznych w procesie planowania i obliczeń? SONM. Tworzenie elementów związanych z bio-informatyką? SONM. Obliczanie modeli aerodynamicznych? SONM. Przewidywanie trajektorii meteorytów? SONM.

Z czego się składa? Główne składniki układanki to BTSync – zapewnia transfer danych, Cocaine – zdecentralizowana platforma obliczeniowa w technologii PaaS, oraz Blockchain Ethereum – smart kontrakty. SONM adoptuje rozwiązania także z dziedziny Machine Learningu, w szczególności najbardziej popularne oraz najbardziej wydajne sieci neuronowe. Omówienie tej kwestii wymagałoby napisania książki, dlatego zaznaczamy w tym miejscu, że Rosjanie podeszli do sprawy bardzo poważnie. SONM będzie się uczył na podstawie wprowadzanych danych do systemu. Wszystko po to, aby zabezpieczać sieć przed bad actorami w sieci oraz zapewniać najbardziej optymalne, dopasowane rozwiązania problemów do konkretnej osoby, która korzysta z sieci SONM do własnych celów.

Jest to bardzo kompleksowy projekt. Developerzy SONM postawili poprzeczkę bardzo wysoko, w iście akademicki sposób opisując wszelkie rozwiązania zaadoptowane do swojego dzieła. W celu pełnego pokrycia tematu, wymagałoby to napisania artykułu na 30 stron. Dlatego na ten moment poruszyłem kwestie esencjonalne, a w oddzielnej publikacji – znacznie większej, rozwinę to co zostało napisane tutaj.

25.12 został zdeployowany testnet. Rok 2018 także stoi pod znakiem nowych wersji SONM.

IamHellToday

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz