Bitcoin – co to i jak działa? Najważniejsze informacje o BTC
Bitcoin to pierwsza kryptowaluta, która zapoczątkowała rewolucję w cyfrowych finansach. Od momentu powstania stał się synonimem niezależności od tradycyjnych systemów bankowych i jednym z najczęściej omawianych aktywów inwestycyjnych. Choć przed nim pojawiały się inne cyfrowe waluty, żadna nie osiągnęła takiego sukcesu. Bitcoin do dziś pozostaje najbardziej rozpoznawalną i największą kryptowalutą – symbolem rewolucji w finansach. Czym jest Bitcoin i jak działa?
Czym jest Bitcoin?
Bitcoin to rodzaj kryptowaluty, czyli wirtualnych monet i tokenów. Po raz pierwszy świat usłyszał o nim w 2008 roku, kiedy na publicznym forum opublikowano manifest zawierający nazwę tej kryptowaluty. Jednak do użytku publicznego Bitcoin trafił dopiero rok później, w 2009 roku, jako odpowiedź na globalny kryzys finansowy. W obliczu utraty zaufania do banków Bitcoin miał na celu stworzenie systemu płatności niezależnego od instytucji finansowych.
Do dziś nie wiadomo, kto dokładnie stoi za stworzeniem Bitcoina. Czy była to jedna osoba, czy może cała grupa? Jedyne, co wiadomo, to pseudonim twórcy lub twórców – Satoshi Nakamoto. Twórca BTC w 2008 roku opublikował białą księgę, a w 2009 wprowadził pierwszą wersję Bitcoin Core. Aktywnie pracował nad projektem do 2010 roku, po czym przekazał go innym.
W 2021 roku Gerald Votta sugerował, że Nakamoto mógł być kanadyjskim kryptologiem –Jamesem A. Donaldem, który krytykował białą księgę po jej publikacji.

Jak działa Bitcoin?
Bitcoin działa korzystając z technologii blockchain. To rozproszona baza danych, która ma za zadanie przechowywać informacje na temat dokonywanych transakcji w sposób przejrzysty i bezpieczny.
Za utrzymanie i weryfikację tych transakcji odpowiada dokładnie zdecentralizowana sieć komputerów, czyli węzłów. Użytkownicy, korzystając z tego, że nie istnieje żaden centralny organ kontrolujący system, przesyłają sobie wzajemnie Bitcoiny, a same transakcje są zatwierdzane przez tzw. „górników”. Wykonują oni proces „kopania” (z angielskiego „mining”), rozwiązując skomplikowane problemy matematyczne i otrzymując za to nagrodę, czyli nowe Bitcoiny. Proces ten zapewnia stabilność i bezpieczeństwo sieci.
Skąd się bierze Bitcoin?
Bitcoin bierze się z procesu kopania. Polega on na tym, że „górnicy’’ przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu („koparek”), wytwarzają nowe jednostki monety i potwierdzają transakcje z nią związane i w ten sposób dodają je do blockchaina.
Sama liczba Bitcoinów jest ograniczona do 21 milionów, dlatego wielu ludzi porównuje tę kryptowalutę do złota.
Jak zmieniał się Bitcoin w czasie?
Bitcoin nie był popularny od samego początku swojego istnienia. W pierwszych latach był niszowym projektem, którym interesowali się tylko zagorzali fani technologii. Dopiero z czasem doszło do wybuchu jego popularności.
Zaczęły powstawać giełdy kryptowalutowe, różne instytucje i osoby zaczęły inwestować w Bitcoina, a nawet został on przez niektóre państwa uznany za oficjalny środek płatniczy (Salwador). Nie sposób przewidzieć tego, jak będzie zmieniała się wartość tej kryptowaluty w czasie, dlatego Bitcoin cieszy się ogromną popularnością wśród inwestorów, gdyż potrafi dawać niesamowite zyski, jak i generować wielkie straty.
Ile warty jest Bitcoin? Jakie są prognozy na przyszłość?

Na dzień 23 lutego 2025 roku, cena Bitcoina (BTC) wynosi około 95 654 USD (źródło: tradingview.com)
Prognozy dotyczące przyszłej wartości Bitcoina w 2025 roku są zróżnicowane. Anthony Scaramucci, szef wiodącego funduszu kryptowalutowego ETF przewiduje, że Bitcoin osiągnie 200 000 USD w 2025 roku, wspierany przez potencjalne rezerwy USA i politykę Donalda Trumpa.
Inni analitycy, tacy jak Youwei Yang z Bit Mining, prognozują cenę w przedziale 180 000–190 000 USD, uwzględniając czynniki takie jak niższe stopy procentowe i zwiększoną adopcję instytucjonalną.
Z kolei analitycy z BTCDirect przewidują, że Bitcoin może osiągnąć około 220 181 EUR w lipcu 2026 roku, z dalszym wzrostem do około 265 697 EUR do grudnia tego samego roku.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny, a rzeczywiste ceny mogą różnić się od prognoz.
Czy Bitcoin to przyszłość finansów?
Bitcoin pojawił się znikąd i zatrząsnął światem finansów, zmieniając wręcz sposób, w jaki wiele osób myślało o pieniądzach. Ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi w kolorowych barwach malują jego przyszłość, argumentując, że może on stanowić doskonały sposób na ochronę przed inflacją i zapewnić niezależność od tradycyjnego systemu bankowego.
Przeciwnicy Bitcoina zwracają uwagę na wysokie opłaty transakcyjne, pojawiające się regulacje rządowe, czy też wolniejsze przetwarzanie płatności, aniżeli w przypadku kart kredytowych.
Nie sposób jednak zaprzeczyć, że Bitcoin jest coraz bardziej ceniony i akceptowany na świecie przez wiele instytucji, firm i państw. Wiele osób upatruje w Bitcoinie przyszłości globalnych finansów, ale istnieje tak wiele zmiennych, że jednoznaczna prognoza jest niemożliwa do przeprowadzenia. Pewnym jest jedynie fakt, że przez te kilkanaście lat swojego istnienia Bitcoin odcisnął ogromne piętno na świecie finansów.